Dwie warstwy odgrywają kluczową rolę w procesach regeneracyjnych. Są to warstwa podstawowa oraz warstwa kolczysta.Komórki skóry tworzą się i odnawiają przez całe ludzkie życie. Początkowo przechodzą z głębszych warstw w kierunku tych zewnętrznych. Tworząc ścisły mur. Następnie obumierają i samoczynnie się złuszczają. Im jesteśmy młodsi, tym krócej trwa proces regeneracji. Jednakże z wiekiem proces odnowy komórkowej stopniowo zwalnia. U młodych trwa on około 24 dni, a warstwa rogowa jest dość cienka. W przypadku braku chorób skóry, wtedy właśnie skóra ma zdrowy, ładny odcień, jest elastyczna i promienna. Wraz z wiekiem proces keratynizacji wydłuża się nawet do 35 dni. Skóra nie tylko traci tzw. młodzieńczy blask, ale grubsza warstwa rogowa hamuje wchłanianie np. kremów czy wydzielanie potu i łoju.

1. Brak demakijażu.

  • Demakijaż to jedna z podstawowych i kluczowych czynności w prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy. Kiedy śpimy nie tylko nasz organizm ulega regeneracji, ale również skóra. W tym czasie skóra się regeneruje, usuwane są z niej zanieczyszczenia, napina się i staje się bardziej ukrwiona.

Brak demakijażu powoduje, że w ciągu nocy na naszej skórze pozostają resztki kosmetyków, brud, pot i sebum.  W efekcie takich zaniedbań nasza skóra traci blask, staje się szorstka i matowa, zatykają się pory.

Wystarczy kilka nocy przespanych w makijażu lub z niedokładnie zmytymi kosmetykami, a twoja skóra zrobi się szara, zauważysz na niej nierówne plamy lub wypryski. Dodatkowo, włókna skóry stracą sprężystość – obciążona kosmetykami skóra nie będzie już jędrna i szybciej pojawią się na niej zmarszczki. Dzieje się tak dlatego, że noc to pora, by skóra się zregenerowała. Jeśli jest na niej warstwa makijażu, skóra nie ma szans na odnowę. Naskórek się nie regeneruje, na wierzchu zostają stare komórki, a pory są pozatykane, co prowadzi do powstawania wyprysków

Skóra jest najbardziej podatna na regenerację przed godziną12 Około północy skóra zaczyna oczyszczanie z toksyn, które są wyrzucane do układu limfatycznego, a później usuwane z organizmu.

Pamiętaj, że wystarczy przeznaczyć zaledwie kilka minut każdego wieczoru na dokładne oczyszczanie skóry. Oczyszczona skóra lepiej wchłania aktywne składniki z produktów do pielęgnacji.

2. Nieprawidłowy demakijaż

Czasem zdarza się nam korzystamy z preparatów do demakijażu, które pozostawiają na skórze resztki kosmetyku co za tym idzie mogą na niej pozostawać również wspomniane wcześniej brud, pot i sebum.
To również może skutkować tym, że obciążona skóra nie może swobodnie „oddychać”, a w rezultacie powstają zaskórniki i krostki.
Wyniku tego może być powstanie trądziku kosmetycznego, zmiany takie powodują kosmetyki o właściwościach zatykających ujścia gruczołów potowych i łojowych. Często dotyczy to substancji takich jak barwniki zawarte w kosmetykach kolorowych, takich jak pudry, podkłady, cienie czy róże do policzków.
Lista substancji o działaniu komedogennym:

acetylowany alkohol lanolinowy
kwas lanolinowy
kwas oleinowy
masło kakaowe
stearynian butylu
olej lniany
olej ze słodkich migdałów
oliwa z oliwek
bezwodna lanolina
lanolina kosmetyczna
olej rycynowy
olej z awokado
olej sezamowy
olej kokosowy
olej parafinowy
tokoferol
alkohol i olej lanolinowy

Jak powinien przebiegać demakijaż wieczorny to kilka wskazówek od nas

a) Pierwszy etap to demakijaż oczu najlepiej płynem micelarnym. Płatek nasączony lekko wodą i preparatem należy przyłożyć do powieki i poczekać chwilę, aby tusz i cienie się rozpuściły. Następnie przesuwamy płatek od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Czynność powtarzamy do momentu, aż kolejny płatek będzie zupełnie czysty.

b) Oczyszczenie skóry twarzy wykonujemy przy pomocy mleczka które nakładamy palcami bezpośrednio na twarz i delikatnie masujemy następnie przykładamy płatek i przecieramy do momentu, aż kolejny płatek będzie zupełnie czysty. Może się nam wydawać, że skóra jest już czysta, ale samym mleczkiem nigdy nie oczyścimy skóry dokładnie. Po chwili lekkiego masowania, zmywamy twarz wodą. Użycie wody jest bezpieczne, jeżeli nie pominiemy następnego etapu.

c) Ostatnim etapem demakijażu jest lekkie przetarcie twarzy odpowiednio dopasowanym do naszej cery tonikiem. Tonik aplikujemy za pomocą wacików kosmetycznych. Tonik to produkt niezbędny dla prawidłowego oczyszczenia skóry. Poprawia on między innymi optymalną równowagę skóry dzięki przywróceniu jej odpowiedniego pH, a także odświeża skórę.

d) Dopiero tak oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie kremu pielęgnacyjnego.

Demakijaż poranny

Poranny demakijaż nie wymaga już tak dokładnego oczyszczania, wystarczy delikatnie przetrzeć skórę mleczkiem lub żelu, a następnie przetrzeć skórę tonikiem. Nie zapominamy o nałożeniu kremu pielęgnacyjnego.
O mleczkach, płynach 2 w 1, tonikach, żelach i płynach micelarnych pisaliśmy tutaj zachęcamy do przeczytania.

Czasem zdarza się pozostawienie resztek preparatów do demakijażu, na skórze , co za tym idzie mogą na niej pozostawać również wspomniane wcześniej brud, pot i sebum. To również może skutkować tym, że obciążona skóra nie może swobodnie „oddychać”, a w rezultacie powstają zaskórniki i krostki.

3. Niewłaściwy dobór kremu

Krem na dzień i na noc powinien być dobrany do typu cery i wieku. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Jeśli nie potrafisz określić rodzaju Twojej cery, zasięgnij porady kosmetyczki lub kosmetologa.

Tu poświęcimy oddzielny temat. Już niebawem.

4. Brak kremu pod oczy

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniom. Ponadto charakteryzuje się słabym krążeniem krwi i skłonnością do zastojów limfatycznych. Warto zatem rozpocząć pielęgnację skóry okolic oczu już około 20 roku życia. Zaleca się by pielęgnacja taka polegała na nawilżaniu i odżywianiu skóry kosmetykami witaminowymi i ziołowymi o delikatnym działaniu.

5. Stosowanie kremów z filtrami UV tylko latem

6. Brak złuszczania martwego naskórka

Poza oczyszczaniem skóry twarzy rano i wieczorem, zaleca się by 1 – 2 razy na tydzień złuszczać martwy naskórek lub używać delikatnych peelingów na co dzień. Każda skóra, niezależnie od jej rodzaju, powinna być złuszczana, ale należy dobierać preparaty przeznaczone dla naszego typu cery. Na rynku jest do wyboru wiele różnych peelingów: mechaniczny, enzymatyczny, scruby czy piling chemiczny.

7. Niewłaściwa kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji

Zalecane jest Najpierw nakładamy produkty lekkie, na samym końcu cięższe. Na początku stosujemy produkty na bazie wody, później te z zawartością oleju, serum nakładamy przed kremami. Decyduje to skuteczności działania poszczególnych preparatów.

8. Nakładanie makijażu od razu po nałożeniu kremu pielęgnacyjne

Nakładanie podkładu tuż po aplikacji kremu pielęgnacyjnego może znacznie skróci trwałość naszego makijażu. Podkład najlepiej aplikować po około 10-15 minutach od nałożenia kremu.

9. Wyciskanie zaskórników

Wszyscy zapewne doskonale wiedzą, że nie należy wyciskać krostek i zaskórników.  Może to spowodować uszkodzenie skóry, a nawet powstawanie trwałych blizn. Wyciskanie zaskórników powoduje, że zmiany są nieustannie zaogniane, a skóra jest podrażniona. Ponadto wyciskanie zaskórników zwiększa ryzyko powstania przebarwień. Dodatkowo trudniej potem takie miejsce zakamuflować makijażem,  poza tym istnieje ryzyko rozsiewu infekcji bakteryjnej na skórę zdrową.

10. Pomijanie skóry szyi i dekoltu

Skóra szyi i dekoltu to dość często pomijane miejsca naszej codziennej pielęgnacji. Skóra w tym obszarze jest delikatna, cienka i szybciej się starzeje. Jeśli więc chcemy uniknąć zbyt szybkiego pojawienia się zmarszczek, dbajmy o nie codziennie.

11. Niewłaściwa aplikacja preparatów

Dla naszej skóry ważne jest nie tylko to, co nakładamy, ale w jaki sposób to robimy. Nie należy naciągać i szarpać skóry. Kremy pod oczy zaleca się nanosić palcem wskazującym, delikatnie wklepując preparat, natomiast kremy na twarz nakładać od szyi posuwając się ku górze (bez naciągania skóry ku dołowi).

12. Nieczyszczenie pędzli i gąbeczek

Czyszczenie pędzli, pędzelków i gąbeczek używanych do makijażu, należy przeprowadzać regularnie. Jeżeli nie robimy tego regularnie, to z upływem czasu gromadzą się na nich resztki kosmetyków i stają się one siedliskiem bakterii. W konsekwencji podrażniać skórę, sprzyjają zatkanym porom oraz przyczyniają się do powstawania wyprysków.

13. Niewłaściwa dieta

Poza prawidłową pielęgnacją równie ważne są składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem. Dieta uboga w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, migdały, ryby i dobre oleje zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a także zbyt mała ilość wypijanej wody, na pewno odbije się na naszej cerze. Jeśli chcesz wspomóc swoją skórę, stosuj zbilansowaną dietę i unikaj produktów wysokoprzetworzonych i jedzenia typu fast-food.